Green Day Turkey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Green Day Turkey

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yeni Sistem !?

+2
Billie.Özl
Whatsername
6 posters
YazarMesaj
Whatsername
Admin
Admin
Whatsername

Teşekkür : 9

Kişi sayfası
Forum Tepkisi:
Yeni Sistem !? Left_bar_bleue20/0Yeni Sistem !? Empty_bar_bleue  (20/0)
GreenDAy: GreenDay

Yeni Sistem !? Empty
MesajKonu: Yeni Sistem !?   Yeni Sistem !? Icon_minitimeÇarş. Tem. 21, 2010 4:31 pm

meb yeniden saçma bir sistemi daha uygulamaya koydu.

BASIN AÇIKLAMASI -21.07.2010
Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu tarafından daha önce genel hatları ile kamuoyuna açıklanan Haftalık Ders Çizelgelerine ait yenilikler ve detayları aşağıdaki gibidir:

Gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar, akademik çevreler ve alandan gelen dönütler ile 15-16 Mart 2010 tarihinde yapılan Çalıştay sonucunda, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin zorunlu ders yükünü hafifletmek, öğrencilere okulu daha çok sevdirmek, istek ve yetenekleri doğrultusunda etkinlikler yapmalarına ve ders seçmelerine imkan vermek amacıyla İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri yeniden düzenlenmiştir.
İlköğretim Genel Müdürlüğü ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının koordineli çalışmaları sonucunda hazırlanan İlköğretim Okulu Haftalık Ders Çizelgesi, 2010-2011 Öğretim Yılından itibaren uygulanacaktır.
Yeni hazırlanan İlköğretim Okulu Haftalık Ders Çizelgesine göre;
1.İlköğretim okullarının;
- Haftalık zorunlu ders saati sayısı toplamı 1,2 ve 3. sınıflarında 25; 4 ve 5. sınıflarında 26 ders saatine indirilmiştir.
- 1, 2 ve 3. sınıflarında 5; 4 ve 5. sınıflarında 4 ders saati Serbest Etkinlikler yapılacaktır.
- 6, 7 ve 8. sınıflarında ise seçmeli ders saati sayısı ile birlikte haftalık ders saati sayısı toplamı 30’dur.
2.Bu bağlamda haftalık ders saati sayısı;
- 1-3. sınıf Türkçe derslerinde 12’den 11’e,
- 1-3. sınıf Hayat Bilgisi derslerinde 5’ten 4’e,
- 4-5. sınıf Fen ve Teknoloji derslerinde 4’den 3’e,
- 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve ******çülük dersinde 3’den 2’ye indirilmiş,
- 6-8. sınıf Beden Eğitimi derslerinde 1’den 2’ye çıkarılmıştır.
3.1-5. sınıflarda sınıf öğretmenleri tarafından rehberliğin, gerekli olduğu her zaman ve sosyal etkinliklerin ise Serbest Etkinliklerle birlikte yapılması amacıyla Rehberlik ve Sosyal Etkinlikler dersi için ayrılan haftalık 1 ders saati kaldırılmıştır.
4.Öğretim programı hazırlanmakta olan Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersi 2010-2011 Öğretim Yılında 8. sınıfta seçmeli; 2011-2012 Öğretim Yılından itibaren de aynı sınıfta zorunlu ders olarak okutulacaktır.
5.4-5. sınıflarda okutulmakta olan Trafik Güvenliği derslerinin öğretim programları birleştirilerek 2012–2013 Öğretim Yılından itibaren sadece 5. sınıfta haftada 1 ders saatinde uygulanacak ve 4. sınıfta bu dersten boşalan 1 ders saatinde de Serbest Etkinlikler yapılacaktır.
Ortaöğretim okulu bulunan genel müdürlükler ve Daire Başkanlığı ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının koordineli çalışmaları sonucunda hazırlanan Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri ise 2010-2011 Öğretim Yılından itibaren 9 ve 10. sınıftan başlamak üzere kademeli olarak uygulanacaktır.
Yeni hazırlanan Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelerine göre;

GENEL LİSELERDE;Halen uygulanmakta olan “Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Türkçe- Matematik ve Yabancı Dil” alanları kaldırılmıştır.
Ders grupları, ortak dersler ve seçmeli dersler olarak belirlenmiştir.
• Beden eğitimi dersi 9-12. sınıflarda 2’şer saat, görsel sanatlar/müzik dersleri 1’er saat olacak şekilde düzenlenmiştir.,
• 10. sınıfta 3 saat olan yabancı dil dersinin süresi 1 saat eksiltilmiş, ancak 11 ve 12. sınıflara 2’şer saat yabacı dil dersi konulmuştur.
• Sağlık bilgisi dersinin haftalık ders saati sayısı 2’den 1’e indirilmiştir.
• Ortak Dersler dışındaki diğer dersler, öğrencilerin yüksek öğretim kurumlarında hedefleyebilecekleri programlar ile ÖSYM’nin belirlediği sınav sistemi dikkate alınarak, alternatifli ders saati sayısı ile alınabilecek şekilde “seçmeli dersler” bölümüne yerleştirilmiş ve bu bölümden alınabilecek ders saati sayıları belirlenmiştir.
Seçmeli ders saati sayısı ile birlikte 30 olan haftalık ders saati sayısı toplamında bir değişiklik yapılmamıştır.
ANADOLU LİSELERİNDE;
Genel liseler için yapılan değişiklikler yanında,
• Haftalık ders saati sayısı toplamı önünde hazırlık sınıfı bulunmayanlarda 37’den 35’e; önünde hazırlık sınıfı bulunanlarda ise 40’tan 35’e indirilmiştir.
• 9. sınıfta 10 saat olan yabancı dil ders saati 6 saate indirilmiş, daha önce 10. sınıftan itibaren okutulmaya başlanan II. yabancı dil dersinin 9. sınıftan başlaması için bu sınıfa da 2 saat II.yabancı dil dersi konmuştur.
FEN LİSELERİNDE;
• Alan dersleri, ortak dersler bölümüne alınmıştır.
• Yönetmeliği gereği fen derslerinin ağırlığının, toplam ders ağırlığının en az %50’si olması için 12. sınıfta fizik, kimya ve biyoloji derslerinin haftalık ders saati sayısı 4’ten 5’e çıkarılmıştır.
• 9. sınıfta yabancı dil dersinin haftalık ders saati sayısı 8’den 7’ye indirilmiştir.
• 9-12. sınıflarda ilk defa haftada 2’şer saat olmak üzere II. yabancı dil dersi konulmuştur.
Haftalık ders saati sayısı toplamı 36’dan 37’ye çıkarılmıştır.
SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNDE;
• 10. sınıfta matematik dersinin haftalık der saati sayısı 4’ten 3’e; 11-12. sınıflarda matematik dersinin haftalık ders saati sayısı 5’ten 3’e indirilmiştir.
• 9-12. sınıflara haftada 2’şer saat olmak üzere müstakil geometri dersi konulmuştur.
Hazırlık sınıfında 34, 9-12. sınıflarda 40 olan haftalık ders saati sayısı toplamında değişiklik yapılmamıştır.
MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA;
• Genel ortaöğretim kurumlarındaki ders saatlerine ve okul türlerine göre farklı haftalık ders çizelgeleri düzenlenmiştir.

bu gerizekalı kararları bir rayına oturtamadıkları sistemleri ve bizleri lanet kobaylar yapan bu eğitim sistemi beni kusturuyor!
Billie.Özl
CO-Admin
CO-Admin
Billie.Özl

Teşekkür : 98

Kişi sayfası
Forum Tepkisi:
Yeni Sistem !? Left_bar_bleue65/65Yeni Sistem !? Empty_bar_bleue  (65/65)
GreenDAy: ~Özlenen~

Yeni Sistem !? Empty
MesajKonu: Geri: Yeni Sistem !?   Yeni Sistem !? Icon_minitimeÇarş. Tem. 21, 2010 11:44 pm

Whatsername demiş ki:

bu gerizekalı kararları bir rayına oturtamadıkları sistemleri ve bizleri lanet kobaylar yapan bu eğitim sistemi beni kusturuyor!

Çok doğru yeter artık eski düzen iyiydi of -ve bu arada ingilizce bizim okulda 7 saat olmaya devam ediyor :(
dirNtyKilljoy
Dookie
Dookie
dirNtyKilljoy

Teşekkür : 6

Kişi sayfası
Forum Tepkisi:
Yeni Sistem !? Left_bar_bleue0/0Yeni Sistem !? Empty_bar_bleue  (0/0)
GreenDAy: GreenDay

Yeni Sistem !? Empty
MesajKonu: Geri: Yeni Sistem !?   Yeni Sistem !? Icon_minitimePerş. Tem. 22, 2010 1:15 am

Ben zaten bir yıl yokum, Venezuela'ya gidiyorum, geri döndüğümde bakalım daha neler neler değişmiş olacak...
aLes.
Kerplunk
Kerplunk
aLes.

Teşekkür : 99

Yeni Sistem !? Empty
MesajKonu: Geri: Yeni Sistem !?   Yeni Sistem !? Icon_minitimePerş. Tem. 22, 2010 4:52 am

--DirntGirl-- demiş ki:
Ben zaten bir yıl yokum, Venezuela'ya gidiyorum, geri döndüğümde bakalım daha neler neler değişmiş olacak...

Bence hiç geri dönme Venezuella bile burdan iyidir.. Bu ne ya! Hayatımın içine ettiler istediğim mesleğe yönelemiyorum çünkü o alanda iş bulmak çok zor bende stratejik oynamak zorunda kalıp yeteneğim olan bölümü okumaya karar vermek zorunda kaldım. Burda tek zorluk bu olsa yine iyi sürekli değiştirilen sistem yüzünden insanlar aynı seviyede değil ha bir de şu lanet olgu var ''Sayısal alandaki insanlar zekidir sözel alanı herkes yapar. En iyi anadolu lisesine veya fen lisesine giden öğrenci zekidir gerisi sadece öylesine okur'' Öyle mi? Sıkıyorsa madem zeka belirtisi değil madem basitlik W.Shakespeare gibi düüşün ve yaz bakalım bir oyun, Picasso gibi çiz birşeyler, Billie Joe gibi çıkart sözleri en derinden vurabilecek şekilde ve notalarla birleştirmeyi dene bunlar basit mi o zaman söyle..?? Artık takip bile etmiyorum ne halt yiyorlar, kimsenin yapabileceği bişey yok en azından benim. Daha geçen gün aptal rehberlikçi tercihlerimi yaparken sıf puanım ortalama diye bana burun kıvırıp doğru dürüst yardım bile etmedi-neyseki annemin arkadaşı vardı- kendi arkadaşı yada her kimse puanı yüksekti ve ona en ince detayına kadar anlattı herşeyi niye çünkü düşük not aptallık belirtisi olmuş bu ülkede.. Not diyorum çünkü akademik başarım yüksek olsaydı puanım şu ünlü anadolu liselerini tuttursaydı bak nasıl pervane oluyordu... Hiç suçluluk duymuyorum yada utanmıyorum veya düşünmüyorum ben başarısız birisiyim diye aksine mutluyum çünkü ben birşey keşfettim, ne istediğimi.
Billie.Özl
CO-Admin
CO-Admin
Billie.Özl

Kişi sayfası
Forum Tepkisi:

Yeni Sistem !? Empty
MesajKonu: Geri: Yeni Sistem !?   Yeni Sistem !? Icon_minitimePerş. Tem. 22, 2010 5:01 am

Wow!! cidden cümleye dökemediğim duyguları direk olarak açıkladın aslına bakarsan bu bile çok büyük bir yetenek sayısalda çok iyi olmama rağmen sözelde pek iyi değilim ve bu yüzden duygularımı ifade etmekte bile zorluk çekiyorum ve bu yağtığın ülkedeki çoğu insanın aksine bana mükemmel ve çok zor geliyo hep sayısalcı olsa hiç sözelci olmasa diyelim... Adaleti kim sağlıycak? benim gibi sözel notları 2 lerde 3 lerde sürünenlermi? peki herkes çok başarılı olsa çöpçü kim olcak, işçi kim olcak?
aLes.
Kerplunk
Kerplunk
aLes.

Teşekkür : 99

Yeni Sistem !? Empty
MesajKonu: Geri: Yeni Sistem !?   Yeni Sistem !? Icon_minitimePerş. Tem. 22, 2010 3:13 pm

Çok haklısın insanlar artık şunu kabullenmeli ''Artık zeka sadece sayısal zeka ile sınırlı değil'' ve evet kesinlikle herkese her mesleğe ihtiyaç var herkes kafasını kaldırıp en yüksektekine tapacağına biraz çevresine bakıp yaşam için ihtiyaç duyulan mesleklere değer vermeli. Bakalım ne zaman öğrenilecek bu konu.. Yeni Sistem !? 81557
LimanVonSanders!
Moderatör
Moderatör
LimanVonSanders!

Teşekkür : 114

Kişi sayfası
Forum Tepkisi:
GreenDAy:

Yeni Sistem !? Empty
MesajKonu: Geri: Yeni Sistem !?   Yeni Sistem !? Icon_minitimePerş. Tem. 22, 2010 4:06 pm

İnsanlar ülkenin geleceği için birşeyler yapmaya çalısıyo ama düşünmedkleri ya da akıllarına gelse bile kale almadıkları bu geçiş döneminde olan öğrencilere yazık ya. Gerçekten söylediğiniz gibi kobay gibi kullanılıyosunuz..
Her gelen bakan bi değişiklik yapıyor. Hiç hoş değil içine düştüğünüz durum.
http://www.gokce.biz
@GreenDay
Moderatör
Moderatör
@GreenDay

Kişi sayfası
Forum Tepkisi:
GreenDAy: @GreenDay

Yeni Sistem !? Empty
MesajKonu: Geri: Yeni Sistem !?   Yeni Sistem !? Icon_minitimeCuma Tem. 23, 2010 3:03 am

Billie.Özl demiş ki:
Whatsername demiş ki:

Çok doğru yeter artık eski düzen iyiydi of -ve bu arada ingilizce bizim okulda 7 saat olmaya devam ediyor :(

senin yine ii ben hazırlık okuycam ve haftada 20 saat ingilizce ve +4 saat 2. yabancı dil :(
Billie.Özl
CO-Admin
CO-Admin
Billie.Özl

Kişi sayfası
Forum Tepkisi:

Yeni Sistem !? Empty
MesajKonu: Geri: Yeni Sistem !?   Yeni Sistem !? Icon_minitimeCuma Tem. 23, 2010 3:04 am

Yazık sanaa :((

Yeni Sistem !?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» GreendayTurkey.net yeni sitedeyiz !
» Facebook'ta Yeni Sayfa
» Yeni Forum Seviyeleri